Dikkat Dağınıklığını Önlemek için 3 Tavsiye!

1- "Dağılma, dikkatini topla" Tekniği

Bir işle uğraşırken çoğu zaman düşüncelerimiz başka yerlere(arkadaşlara, telefona, dışarı vb.) yönlenir. Böyle olmasını istesek de istemesek de çoğu zaman bu durumla karşı karşıya kalırız. Bunu fark ettiğimiz an hemen kendimize "Dağılma, dikkatini topla" şeklinde bir uyarıda bulunmalıyız. Eğer bu uyarıyı yapmazsak, dikkatimizin dağıldığı alana kendimizi veririz ve ilgilendiğimiz işi bir kenara bırak zorunda kalırız.

Bu yüzden arada dikkatinizin dağıldığını farkettiğiniz zaman bu sözü aklınıza getirmeyi unutmayınız.

2- Tek Noktaya Odaklanma Tekniği

Ders çalışmaya başlamadan önce ya da ders sırasında dikkatinizin dağılmaması için tek bir noktaya odaklanarak "Dikkat odaklama" çalışması yapabilirsiniz.

Örneğin; Oturduğunuz yerde elinize bir kalem alınız. Aldığınız kalemi yere paralel olacak şekilde uzatın. Kaleme 30 saniye boyunca gözlerinizi hiç ayırmadan odaklanın. Bu uygulamayı aralıklarla çalışırsınız daha uzun süreler boyunca dikkatinizin dağılmadığını göreceksiniz.

3- Tek İş Yapmak

Çalışmalarınızda tek bir alana odaklanın. Bir yandan ders izlerken bir yandan sosyal medyada gezmek ya da arkadan sözlü müzik dinlemek dikkatinizin oldukça dağılmasına sebep olacaktır.

Her çalışma için size uygun bir süre belirleyiniz. Bu süre dahilinde dikkatinizi dağıtacak tüm etmenleri çevrenizden uzaklaştırın.

Birden fazla işi aynı anda yapmaya çalışmak hem konsantrasyonu dağıtır, hem de öğrenmenin kalitesini olumsuz şekilde etkiler.