Evde Çalışma Verimi Arttırmak İçin Tüyolar

1. ATMOSFERİ DEĞİŞTİR!
Çalışmaya başlamadan önce içinde bulunacağın odayı ve masayı düzenli hale getir. Eğer dağınık olursa beynine “önemli bir iş yapmayacağım.” sinyalini göndermiş olursun ve bu durumda çalışırken hem çok sıkılırsın hem de verimli bir zaman geçiremezsin. İmkânın var ise çalışacağın masayı pencere önüne getirmen senin daha iyi bir ışık almanı sağlayacaktır. Ve son olarak masana ya da duvarına motive edecek bir söz, fotoğraf gibi hatırlatacak simgeler koyman çalışırken seni sürekli edecektir.
  
     2.DİKKAT DAĞITACAK ETMENLERİ YENİLE!
Telefonunda dikkat dağıtıcı uygulamaları sil ya da belli bir zaman sınırı koy. Bu adımları yaptıktan sonra sana fayda sağlayacağını bildiğin uygulamaları araştır ve yükle. Örneğin, alışkanlıklar(habits), günlük-haftalık plan yapma( to-do list) ya da çalışacağın zamanı ayarlayabileceğin(focus to- do) gibi uygulamalarını tercih edebilirsin. Televizyona ve YouTube’a ara ver, merak etme hiçbir şey kaçmıyor. Daha sonra hepsini tekrar tekrar internetten izleyebileceksin. Tüm bunları yaptıktan sonra bildirimlerini kapat. Instagram, Facebook, Smsler artık ne varsa telefonundan ses çıkartabilecek,her şeyi kapat.
İnsanlar istediği zaman değil, sen istediğin zaman insanlara, bildirimlere ve gelişmelere ulaşacaksın.
 
     3) POMODORA TEKNİĞİNİ UYGULA
Francesco Cirillo tarafından bulunan teknik; 25 dakikalık çalışma ve 5 dakikalık molalardan oluşan bir çalışma tekniğidir. Yeni dünyada dikkatimizi dağıtacak birçok dış etken -bunların arasında şüphesiz 1.sırada olan sosyal medya-bulunmaktadır. Dikkatimizi ve motivasyonumuzu toplamak için bilimsel yöntemlerden bir tanesi de Pomodora Tekniğidir. Telefonunuzun sayacından ya da çalışma süresini tutan birçok uygulamadan bir tanesini seçip başlayabilirsiniz. Bu tekniği uygularken en sık yapılan hatalardan biri tanesi süreniz bittiğinde dahi hala “son bir şeyler kaldı, onu da bitirip sonra mola veririm.” demek oluyor. Diğer en çok tekrarlanan hatalardan bir diğeri ise, mola verdiğinizde, sosyal medyaya dalıp gitmek... Mola süresini 5 dakikadan 35 dakikaya kadar azami sürelere gidebiliyor. “Bu hikayeyi izledikten sonra başlarım, bir video daha izleyeyim” derken bu zaman oldukça uç noktalara kadar uzayabiliyor. “Hiç bakmayacak mıyız?, bu çok sıkıcı olur”
dediğinizi duyar gibiyim. 😊 Tabii ki de bakacaksınız ama bunu öğle molalarında yapmanız dikkatinizin daha az dağılmasına neden olacaktır.