Öğrenme Stilleri Nelerdir ve Nasıl Belirlenir ?

                  ÖĞRENME STİLLERİ NELERDİR VE NASIL BELİRLENİR?

Hayatta nasıl bir kıyafet her beden çeşidine uymuyorsa eğitimde de bir öğrenme stili herkes için uygun değildir. Bize uymayan kıyafeti giymeye zorlayıp rahatsız olmaktansa bedenimize uygun olanı alıp onu kullanmalıyız. Öğrenme stillerinde de bu durum aynıdır. Daha verimli ve kalıcı bilgiler istiyorsak bize uygun olan öğrenme stillerini belirleyip ona göre çalışma planı oluşturmamız gerekir. O zaman bu öğrenme stillerinin neler olduğuna ve ne şekilde çalışmaları gerektiğine bakalım.

 

1)GÖRSEL ÖĞRENME:Görsel öğrenme duyusal algıların en güçlü olduğu öğrenme biçimidir.Sosyal Bilimler Araştırma Ağı’ nın verilerine göre nüfusun %65’i görsel öğreniciden oluşması en yaygın öğrenme tarzının bu olduğunu göstermektedir. Bu stildeki kişiler için görsel materyaller çok önemlidir. Çalışırken kullandıkları renkler haritalar grafik ve tablolar onların daha hızlı öğrenmelerini sağlar. Sözel yönergeleri takip ederken zorlanırlar. Ayrıca bu stildeki kişilerin sanatsal yönleri güçlü olabilir.

ÖĞRENME TEKNİKLERİ

-Çalışırken bilgileri kodlamak için renkleri kullanabilirler.

-Not tutarken akış şemaları çizebilirler.

-Çalışma planını grafik,film,sunum, çizelge, çizim gibi araçlarla destekleyebilirler.

-Ezberlenecek bilgileri görselleştirerek akılda kalıcılığını arttırabilirler. 

 

2)İŞİTSEL ÖĞRENME: İşitsel öğrenenler iyi bir tartışmacıdır. Sese ve müziğe duyarlı olduklarından ses ve tondaki ince değişiklikleri fark edebilirler. Tipik olarak iyi iletişim becerilerine sahip olan işitsel öğreniciler sohbet etmeyi, birileri ile çalışmayı severler. Genellikle sözlü sınavlarda daha başarılı olurlar. Çoğunlukla da sessiz ortamda çalışmayı isterler.

ÖĞRENME TEKNİKLERİ

-Konuları yüksek sesle tekrar edebilirler.

-Kendilerine ders çalışma arkadaşı bulabilirler.

-Ezberlemeye çalıştıkları bilgileri şarkı veya tekerlemelere uyarlayabilirler.

-Ders çalışırken arka planda fon müziği dinleyebilirler.

-Öğrenmek istedikleri bilgileri ses kayıt cihazıyla kaydettikten sonra gün içinde belli aralıklarla dinleyebilirler.

 

3)KİNESTETİK ÖĞRENME: Dokunsal öğrenme olarak da bilinen kinestetik öğrenme, fiziksel aktivite ile öğrenmedir. Bu tipteki öğreniciler yerlerinde duramazlar ve sürekli hareket halindedirler. Uzun süre boyunca bi konuyu dinleyemezler ve çabuk sıkılırlar.

ÖĞRENME TEKNİKLERİ

-Somut ve hareket belirten kısa anlatımlarla ders işleyebilirler.

-Ders esnasında aktif katılım sağlayarak odaklarını konuda tutabilirler.

-Çalışma periyotları arasında sık sık ara vererek dikkat dağınıklığını en aza indirgeyebilirler.

-Yürüyüş ya da egzersiz sırasında ezber yapmaya çalışabilirler.

 

4)SÖZEL ÖĞRENME: Görsel öğrenicilerle benzerler çünkü işitsel öğreniciler de önlerinde görsel bilgi olmasını isterler ama bu bilgilerin farklı olarak grafikler ve şekiller dışında yazılı olması gerekir. Araştırma yapmayı ve yeni bilgiler öğrenmeyi severler.

ÖĞRENME TEKNİKLERİ

-Yazılı materyalleri etkin kullanarak daha kolay öğrenebilirler

-Öğrenmesi gereken bilgileri okuyarak ve yazarak çalışabilirler.

-Öğrendiği bilgileri kendi sözcükleriyle yazarak özet çıkararak akılda kalıcılığını arttırabilirler.

 

Yapılan araştırmalara göre her ne kadar farklı öğrenme stilleri olsa da kimseyi tek bir öğrenme şekliyle sınıflandıramayız. Duyularımızdan ve karakterimizden kaynaklı yatkın olduğumuz bazı stiller olsa da bu tek bir öğrenme şekline sahip olduğumuz anlamına gelmez. Unutmayın ki eğer bir bilgiyi sağlam ve kalıcı bir şekilde öğrenmek istiyorsanız bunu farklı yöntemlerle desteklemelisiniz. Öteki türlü sadece bir yöntemle çalıştığınız zaman bu bilgi yüzeysel kalır. Olabildiğince her duyunuzu çalıştırarak farklı yöntemlerle çalışma planınızı desteklemeniz gerekir ki öğrendiğiniz bilgiler kalıcı olsun.